תחום התאורה תמיד שבה את ליבי: תאורת יום טבעית בריאה וחוסכת אנרגיה. ובשעות הבקר המוקדמות ולפני שינה, תמיד הערכתי את התאורה הנעימה שמרגיעה ונינוחה המאפשרת להתחיל עוד יום בטוב ולסיים יום עמוס ברוגע.

תכנון תאורה מבחינתי הוא ההיי לייט של התכנון. שהרי הכנסת תאורה לחללים שונים בעלי פונקציות שונות הולכות יד ביד עם תכנון טוב. הלבשת הבית תראה שונה אם התאורה לא מפוזרת נכון ונותנת מענה גמיש. לכן אני נהנית לעזור למעצבות אחרות בתחום זה (וכמובן גם בתחום הלבשת הבית עם האתר הקטן שלי).

כשסיימתי את השליחות הקהילתית שלי  בקהילה היהודית במנצ'סטר לפני המון שנים, התארסתי עם האיש שלי, נפתח לי עולם קסום של תאורת האהילים שאז היתה מאד נפוצה באירופה ופחות בישראל. מכיוון שלמשפחה היה בית חרושת לאהילים , ניתנה לי האפשרות ליצור ולהתנסות באהילים שיצרתי בציור על משי בעבודת יד. האור הרך הרגיע והיפנט אותי והיווה עבורי את התמריץ ללמוד עיצוב פנים והלבשת הבית.

לכבוד חנוכה, אי אפשר שלא להתיחס לנושא התאורה ולכן אם אתם מתכננים לשנות את התאורה בביתכם ללא עזרה מקצועית, לפחות תדעו מספר מושגים בסיסיים בתאורה:

LUMEN: מייצג את כמות האור המוקרנת ממקור אור במשך שניה אחת.

LUMENS/W: ניצול האור שיוצא מגוף התאורה. ככל שהמספר גבוה יותר,הגוף חסכוני ויעיל.

WATT : וואט- ההספק החשמלי המושקע כדי לקבל אור מהנורה.

KELVIN: טמפרטורת הצבע של הנורה. ככל שהערך יהיה גבוה יותר, הגוון יהיה קר ולבן יותר. מעכשיו כשתכנסו לרכוש נורות או גופי תאורה בילט אין, תוכלו לדעת האם הגוון יהיה חם או קר עפ"י הרשום בקופסא וכן להמע מקצועי ולהגדיר לאיש המכירות מה אתם מחפשים. :K  2700-3000 יהיו הגוונים חמים וצהובים. החל מ 4000k  גוון האור יהיה קר ומיועד לחללים אחרים כמו חדרי עבודה, חדרי ניתוח, מטבח באזור הכנת האוכל.

CRI: מקדם מסירת הצבע. כלומר:נורה איכותית תוכל להציג ספקטרום צבעים רחב. ככל שהאחוז גבוה יותר (החל מ80%) מסירת הצבע תהיה טובה יותר. כך תוכלו לדעת אם הנורה שווה קניה למרות המחיר .נורות זולות מסין, לא יהיה להם תקן והתיחסות בנושא זה.

IPXXX : זו דרגת האטימות לנוזלים ומוצקים לגוף תאורה. בחללים לחים ורטובים , תקן אטימות בחללים הללו נדרש עפ"י חוק כדי לא להגיע לתאונות וסכנת התחשמלות.

יש כמובן עוד מושגים שמתכנן ויועץ תאורה חייב לדעת. אך אלה שהצגתי פה, יתנו לכם מושגי יסוד שלדעתי חובה להבין כדי שתוכלו לעבור טופס 4 וטסט חברת חשמל במקרה של בניה חדשה וכן כדי לוודא שרכשתם מוצר איכותי עם אחריות לאורך שנים ולחיות בבית בריא ותיקני עבורכם והיקרים לכם.

תכנון תאורה מורכב משלבי איבחון והגדרות שונות, ויעשה ע"י המעצב/ אדריכל שלכם. בינתיים, חג אורים שמח והכנסת יותר אור נכון לחיים האישים והלאומיים שלנו.